  • XCR3256XL-12CSG280C
XCR3256XL-12CSG280C
advertisement
Manufacturer No:
XCR3256XL-12CSG280C
HK JDW NO:
903-XCR3256XL-12CSG280C
Package:
280-TFBGA, CSPBGA
Description:
3.3V 0.8mm PMIC CoolRunner XPLA3 Series 3.3V 280-TFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XCR3256XL-12CSG280C Overview
256 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.There is a 280-TFBGA, CSPBGA package containing it.It is equipped with 164I/O ports.It is programmed that device terminations will be 280 .This electrical part is wired with a terminal position of BOTTOM.It is powered from a supply voltage of 3.3V.There is a part in the family [0].Package the chip by Tray.The device operates at a temperature of 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.This type of FPGA is a part of the CoolRunner XPLA3 series.There are 280pins on the chip.This device also displays [0].6000gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.This logic element/block contains 16logic elements.It runs on a voltage of 3.3Vvolts.Initially, the maximum supply voltage (Vsup) is 3.6V.It should be possible for Vsup to exceed 3Vat the supply voltage.It should not exceed 88MHzin its clock frequency.
XCR3256XL-12CSG280C Features
280-TFBGA, CSPBGA package
164 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
280 pin count
3.3V power supplies
XCR3256XL-12CSG280C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCR3256XL-12CSG280C CPLDs applications.
  • Digital multiplexers
  • Power automation
  • State machine design
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Field programmable gate
  • Timing control
  • Programmable power management
  • Interface bridging
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • PLC analog input modules
Step5Bar-code shipping tag
XCR3256XL-12CSG280C
  • Number of Terminations
    280
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Pin Count
    280
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B280
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    164
  • Clock Frequency
    88MHz
  • Propagation Delay
    12 ns
  • Number of Gates
    6000
  • Number of Macro Cells
    256
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    10.8ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    16
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    280-TFBGA, CSPBGA
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA