  • XCR3128XL-7CS144C
XCR3128XL-7CS144C
advertisement
Manufacturer No:
XCR3128XL-7CS144C
HK JDW NO:
903-XCR3128XL-7CS144C
Package:
144-TFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XCR3128XL-7CS144C
Description:
PMIC CoolRunner XPLA3 Series XCR3128XL 144 Pin 3.3V 144-TFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XCR3128XL-7CS144C Overview
128macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.144-TFBGA, CSPBGAis the package in which it resides.This device has 108 I/O ports programmed into it.The device is programmed with 144 terminations.This electrical component has a terminal position of 0.Power is provided by a supply voltage of 3.3V volts.This part is in the family [0].Ideally, the chip should be packaged by Tray.During operation, the operating temperature is kept at 0°C~70°C TA to ensure its reliability.Chips should be mounted by Surface Mount.The FPGA belongs to the CoolRunner XPLA3 series.It has 144pins programmed.This device can also display [0].Its related parts can be found in the [0].For digital circuits, there are 3000gates. These devices serve as building blocks.High efficiency requires a voltage supply of [0].In general, it is recommended to store data in [0].Surface Mountis used to mount this electronic component.A total of 144pins are provided on this board.In order to ensure proper operation, a maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V is required.It should be below 119MHzat the maximal frequency.In order to form a fundamental building block, there are 8logic elements/cells.
XCR3128XL-7CS144C Features
144-TFBGA, CSPBGA package
108 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
144 pin count
144 pins
XCR3128XL-7CS144C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCR3128XL-7CS144C CPLDs applications.
  • Field programmable gate
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • PLC analog input modules
  • Boolean function generators
  • Programmable polarity
  • Bootloaders for FPGAs
  • Page register
  • Parity generators
  • ROM patching
  • Programmable power management
Step5Bar-code shipping tag
XCR3128XL-7CS144C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    144-TFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    CoolRunner XPLA3
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    144
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XCR3128XL
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of I/O
    108
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Number of Gates
    3000
  • Max Frequency
    119MHz
  • Speed Grade
    7
  • Number of Macro Cells
    128
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7ns
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm