  • XCR3064XL-7VQ100C
XCR3064XL-7VQ100C
advertisement
Manufacturer No:
XCR3064XL-7VQ100C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XCR3064XL-7VQ100C
Package:
100-TQFP
Datasheet:
XCR3064XL-7VQ100C
Description:
0.5mm PMIC CoolRunner XPLA3 Series XCR3064XL 100 Pin 3.3V 100-TQFP
Purchasing and Inquiry
XCR3064XL-7VQ100C Overview
There are 64 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is part of the 100-TQFP package.There are 68 I/Os programmed in it.The device is programmed with 100 terminations.This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.There is 3.3V voltage supply for this device.This part is part of the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to [0].Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.In this case, it is a type of FPGA belonging to the CoolRunner XPLA3 series.It is equipped with 100 pin count.This device is also capable of displaying [0].The XCR3064XLcan be used to identify its related parts.In digital circuits, 1500gates serve as building blocks.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].It is recommended to store data in [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.The device is designed with pins [0].In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 3.6V.It is recommended that the maximal frequency be lower than 119MHz.An elementary building block consists of 4logic elements/cells.
XCR3064XL-7VQ100C Features
100-TQFP package
68 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
100 pin count
100 pins
XCR3064XL-7VQ100C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCR3064XL-7VQ100C CPLDs applications.
  • Random logic replacement
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Cross-Matrix Switch
  • Complex programmable logic devices
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • D/T registers and latches
  • Bootloaders for FPGAs
  • Interface bridging
Step5Bar-code shipping tag
XCR3064XL-7VQ100C
  • Package / Case
    100-TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 1K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    68
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    4
  • Max Frequency
    119MHz
  • Speed Grade
    7
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    64
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm