  • XCR3064XL-7CS48I
XCR3064XL-7CS48I
advertisement
Manufacturer No:
XCR3064XL-7CS48I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XCR3064XL-7CS48I
Package:
48-FBGA, CSPBGA
Datasheet:
XCR3064XL-7CS48I
Description:
0.8mm PMIC CoolRunner XPLA3 Series XCR3064XL 48 Pin 3.3V 48-FBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XCR3064XL-7CS48I Overview
Currently, there are 64 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.It is embedded in the 48-FBGA, CSPBGA package.As you can see, this device has 40 I/O ports programmed into it.48terminations are programmed into the device.This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.It is powered from a supply voltage of 3.3V.The part is included in Programmable Logic Devices.It is recommended to package the chip by Tray.The operating temperature of the machine is -40°C~85°C TA to ensure its reliability.Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.FPGAs belonging to the CoolRunner XPLA3series contain this type of chip.The chip is programmed with 48 pins.The device can also be used to find [0].The XCR3064XLindicates that related parts can be found.In digital circuits, there are 1500gates, which act as a basic building block.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].In general, it is recommended to store data in [0].Surface Mountis used to mount this electronic component.The 48pins are designed into the board.Initially, the maximum supply voltage (Vsup) is 3.6V.Ideally, the maximal frequency should be lower than 119MHz Hz.An elementary building block consists of 4logic elements/cells.
XCR3064XL-7CS48I Features
48-FBGA, CSPBGA package
40 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
48 pin count
48 pins
XCR3064XL-7CS48I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCR3064XL-7CS48I CPLDs applications.
  • Field programmable gate
  • Programmable polarity
  • High speed graphics processing
  • Dedicated input registers
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Complex programmable logic devices
  • Bootloaders for FPGAs
  • USB Bus
  • Digital systems
  • Digital multiplexers
Step5Bar-code shipping tag
XCR3064XL-7CS48I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    2.7V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7ns
  • Height Seated (Max)
    1.8mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-FBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    CoolRunner XPLA3
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XCR3064XL
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 1K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    40
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    4
  • Number of Gates
    1500
  • Max Frequency
    119MHz