  • XCR3032XL-7CSG48I
XCR3032XL-7CSG48I
advertisement
Manufacturer No:
XCR3032XL-7CSG48I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XCR3032XL-7CSG48I
Package:
48-FBGA, CSPBGA
Datasheet:
XCR3032XL-7CSG48I
Description:
0.8mm PMIC CoolRunner XPLA3 Series 48 Pin 3.3V 48-FBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XCR3032XL-7CSG48I Overview
There are 32 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.It is contained in package [0].As you can see, this device has 36 I/O ports programmed into it.There is a 48terminations set on devices.The terminal position of this electrical component is BOTTOM.Power is supplied by a voltage of 3.3V volts.It belongs to the family [0].Package the chip by Tray.Ensure its reliability by operating at [0].It is recommended to mount the chip by Surface Mount.FPGAs belonging to the CoolRunner XPLA3series contain this type of chip.It is equipped with 48 pin count.If this device is used, you will also be able to find [0].For digital circuits, there are 750gates. These devices serve as building blocks.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In order to store data, EEPROMis used.This device is mounted by Surface Mount.The pins are [0].Vsup reaches 3.6Vas the maximum supply voltage.The maximal frequency should be lower than 119MHz.An elementary building block consists of 2logic elements/cells.
XCR3032XL-7CSG48I Features
48-FBGA, CSPBGA package
36 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
48 pin count
48 pins
XCR3032XL-7CSG48I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XCR3032XL-7CSG48I CPLDs applications.
  • Battery operated portable devices
  • POWER-SAVING MODES
  • Address decoding
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Multiple Clock Source Selection
  • Cross-Matrix Switch
  • State machine control
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • PLC analog input modules
  • Software Configuration of Add-In Boards
Step5Bar-code shipping tag
XCR3032XL-7CSG48I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-FBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    CoolRunner XPLA3
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 1K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    36
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    2
  • Number of Gates
    750
  • Max Frequency
    119MHz
  • Speed Grade
    7
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    32
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    2.7V~3.6V
  • Delay Time tpd(1) Max
    7ns
  • Height Seated (Max)
    1.8mm