  • XC9572XL-5VQ64C
XC9572XL-5VQ64C
advertisement
Manufacturer No:
XC9572XL-5VQ64C
HK JDW NO:
903-XC9572XL-5VQ64C
Package:
64-TQFP
Datasheet:
XC9572XL-5VQ64C
Description:
Lead, Tin PMIC XC9500XL Series XC9572XL 64 Pin 3.3V 64-TQFP
Purchasing and Inquiry
XC9572XL-5VQ64C Overview
There are 72 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).A 64-TQFP package contains the item.It is equipped with 52I/O ports.The device is programmed with 64 terminations.This electrical component has a terminal position of 0.The device is powered by a voltage of 3.3V volts.This part is part of the family [0].It is recommended to package the chip by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the XC9500XL series.There are 64 pins on the chip.According to the XC9572XL, its related parts can be found.A digital circuit is built using 1600gates.High efficiency requires a voltage supply of [0].Data storage is performed using [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.This board has 64 pins.A voltage of 3.6V is the maximum supply voltage for this device.Initially, it requires a voltage of 3Vas the minimum supply voltage.It is recommended that the maximal frequency be lower than 178.6MHz.An elementary building block consists of 4logic elements/cells.
XC9572XL-5VQ64C Features
64-TQFP package
52 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
64 pin count
64 pins
XC9572XL-5VQ64C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC9572XL-5VQ64C CPLDs applications.
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Digital multiplexers
  • TIMERS/COUNTERS
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • INTERRUPT SYSTEM
  • USB Bus
  • Code converters
  • Parity generators
  • Reset swapping
  • Multiple Clock Source Selection
Step5Bar-code shipping tag
XC9572XL-5VQ64C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500XL
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    64
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    XC9572XL
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    52
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Turn On Delay Time
    5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    1600
  • Max Frequency
    178.6MHz
  • Speed Grade
    5
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm