  • XC9572XL-10CS48I
XC9572XL-10CS48I
advertisement
Manufacturer No:
XC9572XL-10CS48I
HK JDW NO:
903-XC9572XL-10CS48I
Package:
48-FBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC9572XL-10CS48I
Description:
0.8mm Lead, Tin PMIC XC9500XL Series XC9572XL 48 Pin 3.3V 48-FBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XC9572XL-10CS48I Overview
Currently, there are 72 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.It is part of the 48-FBGA, CSPBGA package.The device is programmed with 38 I/O ports.There are 48 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The terminal position of this electrical component is BOTTOM.The device is powered by a voltage of 3.3V volts.It belongs to the family [0].Trayshould be used for packaging the chip.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].It is recommended that Surface Mountholds the chip in place.FPGAs belonging to the XC9500XLseries contain this type of chip.48pins are programmed on the chip.The XC9572XLcontains its related parts.In digital circuits, 1600gates serve as building blocks.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In order to store data, FLASHis used.The electronic part is mounted by Surface Mount.There are 48 pins embedded in the device.With a maximum supply voltage of [0], it operates.With a minimal supply voltage of [0], it operates.It is recommended not to exceed 100MHzin terms of frequency.In order to form a fundamental building block, there are 4logic elements/cells.
XC9572XL-10CS48I Features
48-FBGA, CSPBGA package
38 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
48 pin count
48 pins
XC9572XL-10CS48I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC9572XL-10CS48I CPLDs applications.
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
  • Page register
  • DDC INTERFACE
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Digital multiplexers
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Digital systems
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • I/O expansion
  • Address decoding
Step5Bar-code shipping tag
XC9572XL-10CS48I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-FBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500XL
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    XC9572XL
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    38
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    1600
  • Max Frequency
    100MHz
  • Speed Grade
    10
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.8mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm