  • XC9572-15PQ100I
XC9572-15PQ100I
advertisement
Manufacturer No:
XC9572-15PQ100I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC9572-15PQ100I
Package:
100-BQFP
Datasheet:
XC9572-15PQ100I
Description:
3.3/55V 0.65mm PMIC XC9500 Series XC9572 100 Pin 5V 100-BQFP
Purchasing and Inquiry
XC9572-15PQ100I Overview
The mobile phone network has 72 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).In the 100-BQFPpackage, you will find it.The device has 72inputs and outputs.There are 100 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.There is a QUADterminal position on the electrical part in question.There is 5V voltage supply for this device.It belongs to the family [0].As a result, it is packaged as Tray.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].Ideally, the chip should be mounted by Surface Mount.As part of the XC9500series, it is a type of FPGA.Chips are programmed with 100 pins.This device is also capable of displaying [0].You can find its related parts in the [0].As a building block for digital circuits, there are 1600gates.The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 100pins on it.A logic element or block has 4elements.The system runs on a power supply of 3.3/55V watts.Initially, the maximum supply voltage (Vsup) is 5.5V.clock frequency should not exceed [0].
XC9572-15PQ100I Features
100-BQFP package
72 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
100 pin count
100 pins
3.3/55V power supplies
XC9572-15PQ100I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC9572-15PQ100I CPLDs applications.
  • Parity generators
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Field programmable gate
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Bootloaders for FPGAs
  • Page register
  • Custom shift registers
  • Programmable polarity
  • Battery operated portable devices
Step5Bar-code shipping tag
XC9572-15PQ100I
  • Package / Case
    100-BQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC9572
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3.3/55V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    72
  • Clock Frequency
    55.6MHz
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Number of Gates
    1600
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    72
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V
  • Delay Time tpd(1) Max
    15ns
  • Number of Logic Elements/Blocks
    4
  • Length
    20mm