  • XC9536XL-10VQ44C
XC9536XL-10VQ44C
advertisement
Manufacturer No:
XC9536XL-10VQ44C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC9536XL-10VQ44C
Package:
44-TQFP
Datasheet:
XC9536XL-10VQ44C
Description:
0.8mm Lead, Tin PMIC XC9500XL Series XC9536XL 44 Pin 100MHz 3.3V 44-TQFP
Purchasing and Inquiry
XC9536XL-10VQ44C Overview
There are 36 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.44-TQFPis the package in which it resides.The device is programmed with 34 I/O ports.It is programmed to terminate devices at [0].The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.It is powered from a supply voltage of 3.3V.This part is in the family [0].It is recommended to package the chip by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].It is mounted in the way of Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of XC9500XLseries FPGA.Chips are programmed with 44 pins.It is also possible to find YESwhen using this device.XC9536XLcontains its related parts.A digital circuit can be constructed using 800gates.The supply voltage should be maintained at 3.3V for high efficiency.FLASH is adopted for storing data.Surface Mountmounts this electronic component.A total of 44pins are provided on this board.A maximum voltage of 3.6Vis required for operation.The device is designed to operate with a minimal supply voltage of 3VV.It is possible to achieve a frequency of 100MHz.There are 2 logic elements/cells on the device.
XC9536XL-10VQ44C Features
44-TQFP package
34 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
44 pin count
44 pins
XC9536XL-10VQ44C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC9536XL-10VQ44C CPLDs applications.
  • PLC analog input modules
  • Protection relays
  • Programmable polarity
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • DDC INTERFACE
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Interface bridging
  • I/O expansion
  • Voltage level translation
  • D/T registers and latches
Step5Bar-code shipping tag
XC9536XL-10VQ44C
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    44-TQFP
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1998
  • Series
    XC9500XL
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    100MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC9536XL
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    34
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    2
  • Number of Gates
    800
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    36
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V