  • XC95288XV-7FG256I
XC95288XV-7FG256I
advertisement
Manufacturer No:
XC95288XV-7FG256I
HK JDW NO:
903-XC95288XV-7FG256I
Package:
FBGA
Datasheet:
XC95288XV-7FG256I
Description:
1mm PMIC 256 Pin 2.5V FBGA
Purchasing and Inquiry
XC95288XV-7FG256I Overview
The mobile phone network has 288 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).There is a FBGA package containing it.This device has 192 I/O ports programmed into it.Devices are programmed with terminations of [0].The terminal position of this electrical component is BOTTOM.Power is provided by a supply voltage of 2.5V volts.This part is in the family [0].It is programmed with 256 pins.If you use this device, you will also find [0].A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].For storing data, it is recommended to use [0].256pins are included in its design.2.62Vrepresents the maximal supply voltage (Vsup).Operating temperatures should be higher than 0°C.The operating temperature should be lower than 85°C.There are 16logic blocks (LABs) that make up its basic building block.It is recommended that the maximum frequency be less than 125MHz.
XC95288XV-7FG256I Features
FBGA package
192 I/Os
256 pin count
256 pins
16 logic blocks (LABs)
XC95288XV-7FG256I Applications
There are a lot of Xilinx XC95288XV-7FG256I CPLDs applications.
  • Digital multiplexers
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Dedicated input registers
  • Address decoders
  • TIMERS/COUNTERS
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Random logic replacement
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Reset swapping
  • Programmable power management
Step5Bar-code shipping tag
XC95288XV-7FG256I
  • Package / Case
    FBGA
  • Number of Pins
    256
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.62V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of I/O
    192
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    125MHz
  • Organization
    0 DEDICATED INPUTS, 192 I/O
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    16
  • Speed Grade
    7
  • Height Seated (Max)
    2mm