  • XC95288XV-6PQ208C
XC95288XV-6PQ208C
advertisement
Manufacturer No:
XC95288XV-6PQ208C
HK JDW NO:
903-XC95288XV-6PQ208C
Package:
PQFP
Datasheet:
XC95288XV-6PQ208C
Description:
0.5mm PMIC 208 Pin 2.5V PQFP
Purchasing and Inquiry
XC95288XV-6PQ208C Overview
There are 288 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.The item is enclosed in a PQFP package.This device has 168 I/O ports programmed into it.The device is programmed with 208 terminations.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers or freight.The device is powered by a voltage of 2.5V volts.It is included in Programmable Logic Devices.A chip with 208pins is programmed.When using this device, YESis also available.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].FLASH is adopted for storing data.The 208pins are designed into the board.It is recommended that the operating temperature be higher than 0°C.A temperature below 70°Cshould be used as the operating temperature.16logic blocks (LABs) make up this circuit.It is recommended that the maximal frequency be lower than 208MHz.
XC95288XV-6PQ208C Features
PQFP package
168 I/Os
208 pin count
208 pins
16 logic blocks (LABs)
XC95288XV-6PQ208C Applications
There are a lot of Xilinx XC95288XV-6PQ208C CPLDs applications.
  • Handheld digital devices
  • Digital systems
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Multiple Clock Source Selection
  • LED Lighting systems
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • POWER-SAVING MODES
  • Complex programmable logic devices
Step5Bar-code shipping tag
XC95288XV-6PQ208C
  • Package / Case
    PQFP
  • Number of Pins
    208
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    208
    Tin/Lead (Sn85Pb15)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of I/O
    168
  • Propagation Delay
    6 ns
  • Turn On Delay Time
    6 ns
  • Frequency (Max)
    208MHz
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    16
  • Speed Grade
    6
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Length
    28mm
  • Width
    28mm