  • XC95288XL-7FGG256C
XC95288XL-7FGG256C
advertisement
Manufacturer No:
XC95288XL-7FGG256C
HK JDW NO:
903-XC95288XL-7FGG256C
Package:
256-BGA
Description:
1mm Copper, Silver, Tin PMIC XC9500XL Series XC95288XL 256 Pin 3.3V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
XC95288XL-7FGG256C Overview
There are 288 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is part of the 256-BGA package.The device is programmed with 192 I/Os.Devices are programmed with terminations of [0].This electrical part is wired with a terminal position of BOTTOM.An electrical supply voltage of 3.3V is used to power it.There is a part in the family [0].It is recommended that the chip be packaged by Tray.The temperature at which it operates is set to 0°C~70°C TAin order to ensure its reliability.Chips should be mounted by Surface Mount.The XC9500XLseries FPGA is one of these types.With 256pins programmed, the chip is ready to use.Additionally, this device is capable of displaying [0].The XC95288XLcan be used to identify its related parts.In digital circuits, there are 6400gates, which act as a basic building block.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].FLASH is adopted for storing data.Surface Mountis used to mount this electronic component.256pins are included in its design.This device operates at a voltage of 3.6V when the maximum supply voltage is applied.In order for it to operate, a supply voltage of 3Vis required.It should be below 125MHzat the maximal frequency.An elementary building block consists of 16logic elements/cells.
XC95288XL-7FGG256C Features
256-BGA package
192 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
256 pin count
256 pins
XC95288XL-7FGG256C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95288XL-7FGG256C CPLDs applications.
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Custom state machines
  • Code converters
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • Multiple Clock Source Selection
  • Timing control
  • Address decoders
  • Field programmable gate
  • ON-CHIP OSCILLATOR CIRCUIT
Step5Bar-code shipping tag
XC95288XL-7FGG256C
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    256-BGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • JESD-609 Code
    e1
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    192
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Number of Gates
    6400
  • Max Frequency
    125MHz
  • Speed Grade
    7
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    2mm