  • XC95288XL-6FGG256C
XC95288XL-6FGG256C
advertisement
Manufacturer No:
XC95288XL-6FGG256C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC95288XL-6FGG256C
Package:
256-BGA
Description:
1mm PMIC XC9500XL Series XC95288XL 256 Pin 3.3V 256-BGA
Purchasing and Inquiry
XC95288XL-6FGG256C Overview
There are 288 macro cells. A macro cell is a cell in a mobile phone network that provides radio coverage through the use of a high-power cell site (tower, antenna or mast).The item is enclosed in a 256-BGA package.The device has 192inputs and outputs.There is a 256terminations set on devices.BOTTOMis the terminal position of this electrical part.It is powered by a voltage of 3.3V volts.This part is in the family [0].It is packaged in the way of Tray.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].Mount the chip by Surface Mount.The XC9500XLseries FPGA is one of these types.There are 256 pins on the chip.When using this device, YESis also available.Its related parts can be found in the [0].For digital circuits, there are 6400gates. These devices serve as building blocks.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.There are 256pins on it.208.3MHzis the maximum frequency.There are 16 logic elements/cells to form a fundamental building block.
XC95288XL-6FGG256C Features
256-BGA package
192 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
256 pin count
256 pins
XC95288XL-6FGG256C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95288XL-6FGG256C CPLDs applications.
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • I2C BUS INTERFACE
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Field programmable gate
  • Interface bridging
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • TIMERS/COUNTERS
  • INTERRUPT SYSTEM
  • Synchronous or asynchronous mode
Step5Bar-code shipping tag
XC95288XL-6FGG256C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-BGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500XL
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC95288XL
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    192
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    6 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    16
  • Number of Gates
    6400
  • Max Frequency
    208.3MHz
  • Speed Grade
    6
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    288
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    2mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm