  • XC95216-20PQ160C
XC95216-20PQ160C
advertisement
Manufacturer No:
XC95216-20PQ160C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC95216-20PQ160C
Package:
160-BQFP
Datasheet:
XC95216-20PQ160C
Description:
0.65mm PMIC XC9500 Series XC95216 160 Pin 5V 160-BQFP
Purchasing and Inquiry
XC95216-20PQ160C Overview
There are 216 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).It is part of the 160-BQFP package.This device has 133 I/O ports programmed into it.Devices are programmed with terminations of [0].This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.It is powered from a supply voltage of 5V.This part is included in Programmable Logic Devices.It is recommended to package the chip by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Mount the chip by Surface Mount.The XC9500series comprises this type of FPGA.Chips are programmed with 160 pins.If this device is used, you will also be able to find [0].You can find its related parts in the [0].It is possible to construct digital circuits using 4800gates, which are devices that serve as building blocks.The supply voltage should be maintained at 5V for high efficiency.Data is stored using [0].In this case, Surface Mountis used to mount the electronic component.It is designed with 160 pins.12logic blocks/elements are present.There should be a lower maximum frequency than 50MHz.A fundamental building block consists of 8logic elements/cells.
XC95216-20PQ160C Features
160-BQFP package
133 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
160 pin count
160 pins
XC95216-20PQ160C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95216-20PQ160C CPLDs applications.
  • Voltage level translation
  • ROM patching
  • PLC analog input modules
  • Discrete logic functions
  • I2C BUS INTERFACE
  • Boolean function generators
  • Synchronous or asynchronous mode
  • D/T registers and latches
  • Power Meter SMPS
  • Digital multiplexers
Step5Bar-code shipping tag
XC95216-20PQ160C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    160-BQFP
  • Number of Pins
    160
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    160
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC95216
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    133
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    20 ns
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Number of Gates
    4800
  • Max Frequency
    50MHz
  • Speed Grade
    20
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    216
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    12
  • Height Seated (Max)
    3.7mm