  • XC95216-15PQ160I
XC95216-15PQ160I
advertisement
Manufacturer No:
XC95216-15PQ160I
HK JDW NO:
903-XC95216-15PQ160I
Package:
160-BQFP
Datasheet:
XC95216-15PQ160I
Description:
PMIC XC9500 Series XC95216 160 Pin 160-BQFP
Purchasing and Inquiry
XC95216-15PQ160I Overview
There are 216 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).A 160-BQFP package contains the item.It is equipped with 133I/O ports.It is recommended to package the chip by Tray.The operating temperature of the machine is -40°C~85°C TA to ensure its reliability.It is recommended that Surface Mountholds the chip in place.The XC9500series FPGA is one of these types.In accordance with the [0], its related parts are listed.In digital circuits, 4800gates serve as building blocks.If high efficiency is desired, the supply voltage should be kept at [0].Data is stored using [0].This device is mounted by Surface Mount.The pins are [0].12logic elements/blocks exist.It is recommended that the maximal frequency be lower than 55.6MHz.Operating temperatures should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be below 85°C.12logic blocks (LABs) make up this circuit.A fundamental building block of logic consists of 8logic elements/cells.
XC95216-15PQ160I Features
160-BQFP package
133 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
160 pins
12 logic blocks (LABs)
XC95216-15PQ160I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95216-15PQ160I CPLDs applications.
  • Software-Driven Hardware Configuration
  • Code converters
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • High speed graphics processing
  • Cross-Matrix Switch
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • DMA control
  • Dedicated input registers
  • TIMERS/COUNTERS
  • Field programmable gate
Step5Bar-code shipping tag
XC95216-15PQ160I
  • Package / Case
    160-BQFP
  • Number of Pins
    160
  • Supplier Device Package
    160-PQFP (28x28)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    133
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Max Frequency
    55.6MHz
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    12
  • Speed Grade
    15
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V