  • XC95216-15HQ208C
XC95216-15HQ208C
advertisement
Manufacturer No:
XC95216-15HQ208C
HK JDW NO:
903-XC95216-15HQ208C
Package:
208-BFQFP Exposed Pad
Datasheet:
XC95216-15HQ208C
Description:
0.4mm PMIC XC9500 Series XC95216 208 Pin 5V 208-BFQFP Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
XC95216-15HQ208C Overview
In the mobile phone network, there are 216macro cells, which are cells with high-power antennas and towers.In the 208-BFQFP Exposed Padpackage, you will find it.There are 166 I/Os on the board.The termination of a device is set to [0].This electrical part has a terminal position of [0], which serves as an important point of access for passengers and freight.The power source is powered by 5Vvolts.The part is included in Programmable Logic Devices.It is packaged in the way of Tray.It operates with the operating temperature of 0°C~70°C TA to ensure its reliability.Ensure that the chip is mounted by Surface Mount.This type of FPGA is a part of the XC9500 series.The chip is programmed with 208 pins.It is also possible to find YESwhen using this device.XC95216contains its related parts.There are 4800 gates, which are devices that acts as a building block for digital circuits. Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].In general, it is recommended to store data in [0].This electronic part is mounted in the way of Surface Mount.The 208pins are designed into the board.12logic elements/blocks exist.It is important to make sure that the maximum frequency is less than 55.6MHz.The fundamental building block consists of 8logic elements/cells.
XC95216-15HQ208C Features
208-BFQFP Exposed Pad package
166 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
208 pin count
208 pins
XC95216-15HQ208C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95216-15HQ208C CPLDs applications.
  • Complex programmable logic devices
  • Multiple Clock Source Selection
  • Power Meter SMPS
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • Programmable power management
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Cross-Matrix Switch
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • Address decoding
  • Battery operated portable devices
Step5Bar-code shipping tag
XC95216-15HQ208C
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Max Frequency
    55.6MHz
  • Speed Grade
    15
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    216
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    4.75V~5.25V
  • Number of Logic Elements/Blocks
    12
  • Height Seated (Max)
    4.1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    208-BFQFP Exposed Pad
  • Number of Pins
    208
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
    XC9500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    208
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC95216
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V