  • XC95144XL-5CSG144C
XC95144XL-5CSG144C
advertisement
Manufacturer No:
XC95144XL-5CSG144C
HK JDW NO:
903-XC95144XL-5CSG144C
Package:
144-TFBGA, CSPBGA
Description:
PMIC XC9500XL Series XC95144XL 3.3V 144-TFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XC95144XL-5CSG144C Overview
There are 144 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.It is part of the 144-TFBGA, CSPBGA package.The device has 117inputs and outputs.The device is programmed with 144 terminations.As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.Power is supplied by a voltage of 3.3V volts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.Trayis the packaging method.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.This type of FPGA is a part of the XC9500XL series.With 144pins programmed, the chip is ready to use.This device is also capable of displaying [0].The XC95144XLindicates that its related parts can be found.For digital circuits, there are 3200gates. These devices serve as building blocks.High efficiency requires a voltage supply of [0].Data is stored using [0].Surface Mountmounts this electronic component.In this case, the maximum supply voltage (Vsup) reaches 3.6V.It is recommended that the maximum frequency be less than 178.6MHz.There are 8 logic elements/cells on the device.
XC95144XL-5CSG144C Features
144-TFBGA, CSPBGA package
117 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
144 pin count
XC95144XL-5CSG144C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95144XL-5CSG144C CPLDs applications.
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Preset swapping
  • ANALOG-TO-DIGITAL CONVERTOR (ADC)
  • SFP, QSFP, QSFP-DD, OSFP, Mini-SAS HD Port Management
  • USB Bus
  • I2C BUS INTERFACE
  • Digital systems
  • Dedicated input registers
  • High speed graphics processing
  • Timing control
Step5Bar-code shipping tag
XC95144XL-5CSG144C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-TFBGA, CSPBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500XL
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC95144XL
  • Pin Count
    144
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Number of I/O
    117
  • Propagation Delay
    5 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Number of Gates
    3200
  • Max Frequency
    178.6MHz
  • Speed Grade
    5
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm