  • XC95144XL-10CSG144C
XC95144XL-10CSG144C
advertisement
Manufacturer No:
XC95144XL-10CSG144C
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC95144XL-10CSG144C
Package:
144-TFBGA, CSPBGA
Description:
Copper, Silver, Tin PMIC XC9500XL Series XC95144XL 3.3V 144-TFBGA, CSPBGA
Purchasing and Inquiry
XC95144XL-10CSG144C Overview
This network has 144macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).It is part of the 144-TFBGA, CSPBGA package.The device has 117inputs and outputs.144terminations have been programmed into the device.The terminal position of this electrical part is BOTTOM, which serves as an important access point for passengers or freight.The power source is powered by 3.3Vvolts.It is a part of family [0].Trayshould be used to package the chip.To ensure reliability, the device operates at a temperature of [0].Mount the chip by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of XC9500XLseries FPGA.Chips are programmed with 144 pins.It is also characterized by YES.The XC95144XLshows its related parts.A digital circuit is built using 3200gates.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.This device operates at a voltage of 3.6V when the maximum supply voltage is applied.A minimum supply voltage of 3V is required for it to operate.There should be a lower maximum frequency than 100MHz.A fundamental building block consists of 8logic elements/cells.
XC95144XL-10CSG144C Features
144-TFBGA, CSPBGA package
117 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
144 pin count
XC95144XL-10CSG144C Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95144XL-10CSG144C CPLDs applications.
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Bootloaders for FPGAs
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Power up sequencing
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • Custom shift registers
  • Dedicated input registers
  • Interface bridging
  • Power Meter SMPS
  • Complex programmable logic devices
Step5Bar-code shipping tag
XC95144XL-10CSG144C
    Select All
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500XL
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC95144XL
  • Pin Count
    144
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    117
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Number of Gates
    3200
  • Max Frequency
    100MHz
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    144-TFBGA, CSPBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA