  • XC95144-7TQG100C
XC95144-7TQG100C
advertisement
Manufacturer No:
XC95144-7TQG100C
HK JDW NO:
903-XC95144-7TQG100C
Package:
TQFP
Datasheet:
XC95144-7TQG100C
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 5V TQFP
Purchasing and Inquiry
XC95144-7TQG100C Overview
This network has 144macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).It is part of the TQFP package.As you can see, this device has 81 I/O ports programmed into it.There are 100 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.The device is powered by a voltage of 5V volts.It is included in Programmable Logic Devices.100pins are programmed on the chip.If this device is used, you will also be able to find [0].A high level of efficiency can be achieved by maintaining the supply voltage at [0].Data storage is performed using [0].100pins are included in its design.Ideally, the operating temperature should be greater than 0°C.A temperature lower than 70°Cis recommended for operation.There are 8 logic blocks (LABs) in its basic building block.The maximum frequency should not exceed 83.3MHz.
XC95144-7TQG100C Features
TQFP package
81 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
XC95144-7TQG100C Applications
There are a lot of Xilinx XC95144-7TQG100C CPLDs applications.
  • DMA control
  • White goods (Washing, Cold, Aircon ,...)
  • Boolean function generators
  • Code converters
  • Handheld digital devices
  • Interface bridging
  • Custom state machines
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Parity generators
  • Storage Cards and Storage Racks
Step5Bar-code shipping tag
XC95144-7TQG100C
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of I/O
    81
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    83.3MHz
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    7
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm