  • XC95144-15PQ100I
XC95144-15PQ100I
advertisement
Manufacturer No:
XC95144-15PQ100I
HK JDW NO:
903-XC95144-15PQ100I
Package:
100-BQFP
Datasheet:
XC95144-15PQ100I
Description:
0.65mm PMIC XC9500 Series XC95144 100 Pin 5V 100-BQFP
Purchasing and Inquiry
XC95144-15PQ100I Overview
144 macrocells are present in the mobile phone network, which offer radio coverage from a high-power cell tower, antenna, or mast.The item is packaged with 100-BQFP.The device has 81inputs and outputs.It is programmed that device terminations will be 100 .This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.The power supply voltage is 5V.It is a part of the family [0].Ideally, the chip should be packaged by Tray.The device operates at a temperature of -40°C~85°C TAin order to ensure its reliability.It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.The FPGA belongs to the XC9500 series.It is programmed with 100 pins.If this device is used, you will also be able to find [0].The XC95144indicates that related parts can be found.It is possible to construct digital circuits using 3200gates, which are devices that serve as building blocks.The supply voltage should be maintained at 5V for high efficiency.In this case, FLASHwill be used to store the data.The electronic part is mounted by Surface Mount.There are 100 pins embedded in the device.It is recommended that the maximum frequency be less than 55.6MHz.There are 8 logic elements/cells on the device.
XC95144-15PQ100I Features
100-BQFP package
81 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
100 pin count
100 pins
XC95144-15PQ100I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XC95144-15PQ100I CPLDs applications.
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • SUPERVISORY FUNCTION (LVD AND WATCHDOG)
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Power automation
  • Custom shift registers
  • Software-driven hardware configuration
  • PLC analog input modules
  • Portable digital devices
  • Parity generators
  • ROM patching
Step5Bar-code shipping tag
XC95144-15PQ100I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-BQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1996
  • Series
    XC9500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
    EAR99
  • Additional Feature
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC95144
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Programmable Type
    In System Programmable (min 10K program/erase cycles)
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Turn On Delay Time
    15 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    8
  • Number of Gates
    3200
  • Max Frequency
    55.6MHz
  • Speed Grade
    15
  • Number of Macro Cells
    144
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    4.5V~5.5V
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm