  • XC95108-7TQG100I
XC95108-7TQG100I
advertisement
Manufacturer No:
XC95108-7TQG100I
HK JDW NO:
903-XC95108-7TQG100I
Package:
TQFP
Datasheet:
XC95108-7TQG100I
Description:
0.5mm PMIC 100 Pin 5V TQFP
Purchasing and Inquiry
XC95108-7TQG100I Overview
This network has 108macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).It is contained in package [0].The device has 81inputs and outputs.100terminations have been programmed into the device.This electrical component has a terminal position of 0.It is powered by a voltage of 5V volts.It is a part of family [0].The chip is programmed with 100 pins.In order to maintain high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].A total of 100pins are provided on this board.It is recommended that the operating temperature exceeds -40°C.Temperatures should not exceed 85°C.In its simplest form, it consists of 8 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximum frequency is less than 0.
XC95108-7TQG100I Features
TQFP package
81 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
XC95108-7TQG100I Applications
There are a lot of Xilinx XC95108-7TQG100I CPLDs applications.
  • Software-driven hardware configuration
  • POWER-SAVING MODES
  • Pattern recognition
  • Address decoding
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • Code converters
  • Custom state machines
  • High speed graphics processing
  • Multiple DIP Switch Replacement
  • Digital designs
Step5Bar-code shipping tag
XC95108-7TQG100I
  • Package / Case
    TQFP
    100
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    83.3MHz
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    7
  • Number of Macro Cells
    108
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm