  • XC95108-7PQG100C
XC95108-7PQG100C
advertisement
Manufacturer No:
XC95108-7PQG100C
HK JDW NO:
903-XC95108-7PQG100C
Package:
PQFP
Datasheet:
XC95108-7PQG100C
Description:
0.65mm PMIC 100 Pin 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
XC95108-7PQG100C Overview
The mobile phone network has 108 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).PQFPis the package in which it resides.As you can see, this device has 81 I/O ports programmed into it.It is programmed to terminate devices at [0].This electrical component has a terminal position of 0.Power is supplied by a voltage of 5V volts.This part is part of the family [0].There are 100pins on the chip.The device can also be used to find [0].High efficiency requires a voltage supply of [0].For storing data, it is recommended to use [0].100pins are included in its design.Operating temperatures should be higher than 0°C.Temperatures should not exceed 70°C.The logic block consists of 8 l logic blocks (LABs).The maximal frequency should be lower than 83.3MHz.
XC95108-7PQG100C Features
PQFP package
81 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
XC95108-7PQG100C Applications
There are a lot of Xilinx XC95108-7PQG100C CPLDs applications.
  • Synchronous or asynchronous mode
  • Power automation
  • State machine design
  • Address decoders
  • Programmable power management
  • LED Lighting systems
  • Address decoding
  • Wide Vin Industrial low power SMPS
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Field programmable gate
Step5Bar-code shipping tag
XC95108-7PQG100C
  • Package / Case
    PQFP
    100
  • Published
    1998
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Frequency (Max)
    83.3MHz
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    7
  • Number of Macro Cells
    108
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm