  • XC95108-15PQG100C
XC95108-15PQG100C
advertisement
Manufacturer No:
XC95108-15PQG100C
HK JDW NO:
903-XC95108-15PQG100C
Package:
PQFP
Datasheet:
XC95108-15PQG100C
Description:
0.65mm PMIC 100 Pin 5V PQFP
Purchasing and Inquiry
XC95108-15PQG100C Overview
This network has 108macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).It is contained in package [0].This device has 81 I/O ports programmed into it.It is programmed that device terminations will be 100 .This electrical part is wired with a terminal position of QUAD.The power source is powered by 5Vvolts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.It is programmed with 100 pins.When using this device, YESis also available.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at [0].It is recommended to store data in [0].It is designed with 100 pins.The operating temperature should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be below 70°C.In total, it contains 8 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximal frequency be less than 0.
XC95108-15PQG100C Features
PQFP package
81 I/Os
100 pin count
100 pins
8 logic blocks (LABs)
XC95108-15PQG100C Applications
There are a lot of Xilinx XC95108-15PQG100C CPLDs applications.
  • Dedicated input registers
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Field programmable gate
  • Address decoders
  • Battery operated portable devices
  • LED Lighting systems
  • Digital multiplexers
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • Boolean function generators
  • Multiple DIP Switch Replacement
Step5Bar-code shipping tag
XC95108-15PQG100C
  • Package / Case
    PQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of I/O
    81
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    15 ns
  • Frequency (Max)
    55.6MHz
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    15
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    108
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Length
    20mm
  • Width
    14mm