  • XC7Z045-1FBG676C
XC7Z045-1FBG676C
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z045-1FBG676C
HK JDW NO:
903-XC7Z045-1FBG676C
Package:
676-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7Z045-1FBG676C
Description:
676 Terminations0°C~85°C TJ 676 Pin XC7Z045 System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V Min 1.2V VMax 3.3V V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
There are Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processors in this SoC.Assigned with the package 676-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.It is part of the Zynq?-7000 series of system on a chips.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~85°C TJ when it is operating normally.Taking note of the fact that this SoC security combines Kintex?-7 FPGA, 350K Logic Cells is important.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.As a whole, this SoC part includes 130 I/Os.Use a power supply with a voltage of 1V if possible.It is really beneficial to have system on a chip since there are 676 terminations in total.It is possible to find system on chips that are similar in specs and purpose by searching for XC7Z045.In this wireless SoC, the frequency is set to 667MHz.In terms of core architecture, the SoC meaning relies on ARM.This is the 676-pin version of the computer SoC.Voltage of maximum supply is 3.3V.A minimum of 1.2V are supplied to it.
There are a lot of Xilinx Inc.
XC7Z045-1FBG676C System On Chip (SoC) applications.
  • Special Issue Editors
  • String inverter
  • Digital Media
  • Industrial sectors
  • POS Terminals
  • PC peripherals
  • Networked sensors
  • Measurement testers
  • Medical Pressure
  • Automated sorting equipment
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z045-1FBG676C
  • Package / Case
    676-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    676
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    667MHz
  • Base Part Number
    XC7Z045
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC, SD, SDIO, SPI, UART, USART, USB
  • Max Supply Voltage
    3.3V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
    256KB
  • Memory Type
    ROMless
    32b
  • Number of Logic Elements/Cells
    190000
  • Speed Grade
    -1
  • RAM (words)
  • Primary Attributes
    Kintex™-7 FPGA, 350K Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    27mm