  • XC7Z030-3SBG485E
XC7Z030-3SBG485E
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z030-3SBG485E
HK JDW NO:
903-XC7Z030-3SBG485E
Package:
484-FBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7Z030-3SBG485E
Description:
485 Terminations0°C~100°C TJ 485 Pin System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V
Quantity:
In Stock : 488
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) is built into this SoC.Its package is 484-FBGA, FCBGA.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.A MCU, FPGA technique is used for the SoC design's internal architecture.The system on a chip is part of the series Zynq?-7000.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of 0°C~100°C TJ on a regular basis.There is one thing to note about this SoC security: it combines Kintex?-7 FPGA, 125K Logic Cells.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part includes 130 I/Os.It is recommended to use a 1V power supply.An excessive voltage of 1.05V is considered unsafe for the SoCs wireless, so voltages higher than that are not allowed.Power supply should be at least 0.95V.Having 485 terminations in total makes system on a chip possible.The system on a chip capability is outstanding just like it is for other high-quality Other Microprocessor ICs.You will need to provide 11.8V power supplies in order to run system on chip.MICROPROCESSOR CIRCUIT is used as the uPs, uCs, peripheral SoCs (any or all of them) for the board.1GHz is the wireless SoC's frequency.In order to operate the SoC meaning, it must be based on the core architecture of ARM.Moreover, this SoC processor comes with PL BLOCK OPERATES IN 0.97V TO 1.03V SUPPLY.The computer SoC has 485 pins.
Built on MCU, FPGA.
MICROPROCESSOR CIRCUIT
Core Architecture: ARM
PL BLOCK OPERATES IN 0.97V TO 1.03V SUPPLY
There are a lot of Xilinx Inc.
XC7Z030-3SBG485E System On Chip (SoC) applications.
  • POS Terminals
  • Functional safety for critical applications in the aerospace
  • External USB hard disk/SSD
  • Print Special Issue Flyer
  • Robotics
  • AC drive control module
  • Video Imaging
  • Automotive gateway
  • Medical
  • Central alarm system
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z030-3SBG485E
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-FBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    485
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Number of Terminations
    485
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Microprocessor ICs
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    1GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Power Supplies
    11.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
    256KB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
    CAN; ETHERNET; I2C; SPI; UART; USB
  • UV Erasable
    N
  • Height Seated (Max)
    2.44mm
  • Length
    19mm