  • XC7Z030-2FBG676E
XC7Z030-2FBG676E
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z030-2FBG676E
HK JDW NO:
903-XC7Z030-2FBG676E
Package:
676-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7Z030-2FBG676E
Description:
676 Terminations0°C~100°C TJ 676 Pin XC7Z030 System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is embedded in this SoC.Assigned with the package 676-BBGA, FCBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.A 256KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.The Zynq?-7000 series contains this system on chip SoC.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ.A significant feature of this SoC security is the combination of Kintex?-7 FPGA, 125K Logic Cells.There is a state-of-the-art Tray package that houses this SoC system on a chip.As a whole, this SoC part includes 130 I/Os.Use a power supply with a voltage of 1V if possible.The SoCs wireless cannot operate at a voltage greater than 1.05V because it is considered unsafe for the application.In total, there are 676 terminations, so system on a chip is really aided by this.Searching XC7Z030 will yield system on chips with similar specs and purposes.During operation, the wireless SoC runs at a frequency of 800MHz.There is no doubt that the SoC meaning is based on the core architecture of ARM.The computer SoC has a pin count of 676.
There are a lot of Xilinx Inc.
XC7Z030-2FBG676E System On Chip (SoC) applications.
  • Communication interfaces ( I2C, SPI )
  • Apple smart watch
  • Sensor network-on-chip (sNoC)
  • Vending machines
  • Industrial automation devices
  • Networked Media Encode/Decode
  • Central alarm system
  • Industrial transport
  • Measurement testers
  • Microprocessors
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z030-2FBG676E
  • Package / Case
    676-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    676
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    800MHz
  • Base Part Number
    XC7Z030
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Speed Grade
    -2
  • RAM (words)
    256000
  • Primary Attributes
    Kintex™-7 FPGA, 125K Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    27mm