  • XC7Z030-1FFG676C
XC7Z030-1FFG676C
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z030-1FFG676C
HK JDW NO:
903-XC7Z030-1FFG676C
Package:
676-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7Z030-1FFG676C
Description:
676 Terminations0°C~85°C TJ 676 Pin XC7Z030 System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V
Quantity:
In Stock : 600
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor.There is a 676-BBGA, FCBGA package assigned to this system on a chip by the manufacturer.This SoC chip is equipped with 256KB RAM and guarantees reliable performance to the user.Using the MCU, FPGA technique, this SoC design's internal architecture is simple.It is a member of the Zynq?-7000 series.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~85°C TJ.As one of the most important things to note is that this SoC security combines Kintex?-7 FPGA, 125K Logic Cells together.It comes in a state-of-the-art Tray package.This SoC part contains a total of 130 I/Os in total.Ideally, a power supply with a voltage of 1V should be used.In the SoCs wireless, voltages above 1.05V are considered unsafe.The system on a chip uses 676 terminations in total.A search for XC7Z030 will result in system on chips that have similar specs and purposes.A wireless SoC that operates at a frequency of 667MHz is what the wireless SoC does.Based on the core architecture of ARM, the SoC meaning has a high level of performance.The computer SoC has a pin count of 676.
There are a lot of Xilinx Inc.
XC7Z030-1FFG676C System On Chip (SoC) applications.
  • Mobile computing
  • POS Terminals
  • Industrial AC-DC
  • Self-aware system-on-chip (SoC)
  • Temperature
  • CNC control
  • Special Issue Information
  • Print Special Issue Flyer
  • Industrial robot
  • Smart appliances
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z030-1FFG676C
  • Package / Case
    676-BBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    676
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Number of Terminations
    676
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    667MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC7Z030
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
    YES
  • Speed Grade
    -1
  • Height Seated (Max)
    3.24mm
  • Length
    27mm