  • XC7Z030-1FBG484C
XC7Z030-1FBG484C
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z030-1FBG484C
HK JDW NO:
903-XC7Z030-1FBG484C
Package:
484-BBGA, FCBGA
Datasheet:
XC7Z030-1FBG484C
Description:
484 Terminations0°C~85°C TJ 484 Pin XC7Z030 System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 484-BBGA, FCBGA.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.Featured system on chip SoCs of the Zynq?-7000 series.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~85°C TJ when it is operating normally.There is one thing to note about this SoC security: it combines Kintex?-7 FPGA, 125K Logic Cells.It comes in a state-of-the-art Tray package.130 I/Os in total are included in this SoC part.Ideally, a power supply with a voltage of 1V should be used.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 1.05V.A system on a chip benefits from having 484 terminations.You can get system on chips with similar specs and purposes by searching XC7Z030.There is 667MHz frequency associated with the wireless SoC.It uses ARM as its core architecture.This is the version with 484 pins.
There are a lot of Xilinx Inc.
XC7Z030-1FBG484C System On Chip (SoC) applications.
  • Published Paper
  • Cyberphysical system-on-chip
  • Sports
  • ARM
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Microcontroller based SoC ( RISC-V, ARM)
  • Wireless sensor networks
  • Level
  • String inverter
  • Body control module
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z030-1FBG484C
  • Package / Case
    484-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    667MHz
  • Base Part Number
    XC7Z030
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Speed Grade
    -1
  • Primary Attributes
    Kintex™-7 FPGA, 125K Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    2.54mm
  • Length
    23mm