  • XC7Z020-2CLG484E
XC7Z020-2CLG484E
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z020-2CLG484E
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7Z020-2CLG484E
Package:
484-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC7Z020-2CLG484E
Description:
484 Terminations0°C~100°C TJ 484 Pin XC7Z020 System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V
Quantity:
In Stock : 1782
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is used to build this SoC.It has been assigned a package 484-LFBGA, CSPBGA by its manufacturer for this system on a chip.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.In the Zynq?-7000 series, this system on chip SoC is included.Temperatures should be 0°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines Artix?-7 FPGA, 85K Logic Cells.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.130 I/Os are available in this SoC part.It is advised to utilize a 1V power supply.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 1.05V.In total, there are 484 terminations, which makes system on a chip possible.XC7Z020 can help you find system on chips with similar specs and purposes.It operates at a frequency of 766MHz.It uses ARM as its core architecture.The computer SoC is available in 484-pin form.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Xilinx Inc.
XC7Z020-2CLG484E System On Chip (SoC) applications.
  • Three phase UPS
  • Transmitters
  • POS Terminals
  • Central alarm system
  • Industrial Pressure
  • ARM processors
  • Medical
  • Smartphones
  • Personal Computers
  • Mobile market
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z020-2CLG484E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    484-LFBGA, CSPBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Zynq®-7000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    3A991.D
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    766MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC7Z020
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC, SD, SDIO, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    130
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Data Bus Width
    32b
  • Core Architecture
    ARM
  • Boundary Scan
    YES
  • Speed Grade
    -2
  • RAM (words)
    256000
  • Primary Attributes
    Artix™-7 FPGA, 85K Logic Cells
  • Bus Compatibility
    CAN; ETHERNET; I2C; SPI; UART; USB
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    19mm