  • XC7Z015-2CLG485E
XC7Z015-2CLG485E
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z015-2CLG485E
HK JDW NO:
903-XC7Z015-2CLG485E
Package:
484-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC7Z015-2CLG485E
Description:
485 Terminations0°C~100°C TJ 485 Pin System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is integrated into this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 484-LFBGA, CSPBGA.Users will enjoy reliable performance with this SoC chip, which has implemented 256KB RAM.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.The system on a chip is part of the series Zynq?-7000.As a rule of thumb, the average operating temperature for this SoC meaning should be 0°C~100°C TJ.One important thing to mark down is that this SoC meaning combines Artix?-7 FPGA, 74K Logic Cells.It comes in a state-of-the-art Tray package.As a whole, this SoC part is comprised of 130 inputs and outputs.Ideally, a power supply with a voltage of 1V should be used.In the SoCs wireless, high voltages above 1.05V are considered dangerous and should not be used.Power supply should be at least 0.95V.In total, there are 485 terminations, which is great for system on a chip.Just like other high-quality Other Microprocessor ICs will do, it is of outstanding system on a chip capability.A power supply of 11.8V is required.The SoC meaning uses MICROPROCESSOR CIRCUIT as its interface with the peripheral ICs and uPs.The wireless SoC works at a frequency of 766MHz.Based on the core architecture of ARM, the SoC meaning has a high level of performance.Aside from that, this SoC processor is also equipped with some additional features that are present in PL BLOCK OPERATES IN 0.97V TO 1.03V SUPPLY.In this computer SoC, there are 485 pins.
Built on MCU, FPGA.
MICROPROCESSOR CIRCUIT
Core Architecture: ARM
PL BLOCK OPERATES IN 0.97V TO 1.03V SUPPLY
There are a lot of Xilinx Inc.
XC7Z015-2CLG485E System On Chip (SoC) applications.
  • Optical drive
  • Smartphones
  • Medical Pressure
  • Video Imaging
  • Cyber security for critical applications in the aerospace
  • Defense
  • Sensor network-on-chip (sNoC)
  • Medical
  • Efficient hardware for training of neural networks
  • Keywords
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z015-2CLG485E
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    485
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Number of Terminations
    485
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Microprocessor ICs
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    766MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Power Supplies
    11.8V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Number of I/O
    130
  • RAM Size
    256KB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR CIRCUIT
  • Primary Attributes
    Artix™-7 FPGA, 74K Logic Cells
  • Bus Compatibility
    CAN; ETHERNET; I2C; SPI; UART; USB
  • UV Erasable
    N
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    19mm