  • XC7Z010-3CLG225E
XC7Z010-3CLG225E
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z010-3CLG225E
HK JDW NO:
903-XC7Z010-3CLG225E
Package:
225-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC7Z010-3CLG225E
Description:
225 Terminations0°C~100°C TJ 225 Pin XC7Z010 System On ChipZynq?-7000 Series 86 I/O1V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) is built into this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 225-LFBGA, CSPBGA package.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.The internal architecture of this SoC design utilizes the MCU, FPGA technique.The system on a chip is part of the series Zynq?-7000.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of 0°C~100°C TJ on a regular basis.In addition, this SoC security combines Artix?-7 FPGA, 28K Logic Cells.It is packaged in a state-of-the-art Tray package.This SoC part contains a total of 86 I/Os in total.Use a power supply with a voltage of 1V if possible.There is no safe voltage for the SoCs wireless above 1.05V.Power supplies of at least 0.95V are required.Having 225 terminations in total makes system on a chip possible.A search for XC7Z010 will result in system on chips that have similar specs and purposes.During operation, the wireless SoC runs at a frequency of 866MHz.Core architecture of ARM underpins the SoC meaning.The computer SoC has 225 pins.
There are a lot of Xilinx Inc.
XC7Z010-3CLG225E System On Chip (SoC) applications.
  • Samsung galaxy gear
  • Three phase UPS
  • Published Paper
  • AC-input BLDC motor drive
  • Industrial AC-DC
  • Central alarm system
  • DC-input BLDC motor drive
  • Optical drive
  • Special Issue Information
  • Temperature
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z010-3CLG225E
  • Package / Case
    225-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    225
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Number of Terminations
    225
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    866MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC7Z010
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.95V
  • Number of I/O
    86
    YES
  • Speed Grade
    -3
  • Primary Attributes
    Artix™-7 FPGA, 28K Logic Cells
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Length
    13mm