  • XC2734X40F80LAAKXUMA1
XC2734X40F80LAAKXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
XC2734X40F80LAAKXUMA1
HK JDW NO:
376-XC2734X40F80LAAKXUMA1
Package:
64-LQFP Exposed Pad
Description:
320KB 320K x 8 FLASH C166SV2 16/32-Bit Microcontroller XC27x4X Series SA*XC2734X 64 Pin 80MHz 1.5V 64-LQFP Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3831
Step5Bar-code shipping tag
XC2734X40F80LAAKXUMA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP Exposed Pad
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XC27x4X
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Max Power Dissipation
    800mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SA*XC2734X
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, I2S, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    320kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    38
  • RAM Size
    34K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    C166SV2
  • Peripherals
    I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16/32-Bit
  • Program Memory Size
    320KB 320K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 9x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Number of Programmable I/O
    40
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    10mm