  • XC2387A104F80LRABKFUMA1
XC2387A104F80LRABKFUMA1
advertisement
Manufacturer No:
XC2387A104F80LRABKFUMA1
HK JDW NO:
376-XC2387A104F80LRABKFUMA1
Package:
144-LQFP Exposed Pad
Description:
832KB 832K x 8 FLASH C166SV2 16/32-Bit Microcontroller XC23xxA Series 144 Pin 80MHz 3.3V 144-LQFP Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1240
Step5Bar-code shipping tag
XC2387A104F80LRABKFUMA1
    Select All
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    XC23xxA
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold/Silver (Ni/Pd/Au/Ag)
  • Additional Feature
    RAM DERIVATIVES ADDITIONALLY PROVIDE 8 KBYTES SBRAM AND 2 KBYTES DPRAM
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    80MHz
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    832kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    118
  • RAM Size
    50K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    C166SV2
  • Peripherals
    I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16/32-Bit
  • Program Memory Size
    832KB 832K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 24x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm