  • TC297TP128F300NBCKXUMA1
TC297TP128F300NBCKXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
TC297TP128F300NBCKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-TC297TP128F300NBCKXUMA1
Package:
292-LFBGA
Description:
8MB 8M x 8 FLASH TriCore? 32-Bit Tri-Core Microcontroller AURIX? Series 292-LFBGA
Purchasing and Inquiry
TC297TP128F300NBCKXUMA1 Overview
Due to its space-saving qualities, it is available in the 292-LFBGA package. Surface Mount is the way to mount it. This item can be found in package Tape & Reel (TR). The device has a TriCore? core processor. It is important to keep the temperature at -40°C~125°C TA while working. It has a type of program memory of FLASH. There are 263 I/Os on it. The position of the device is BOTTOM at terminal. 292 terminationals are present. This electrical component is part of the AURIX? series. MICROCONTROLLER is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. There is a clock running in the device at a frequency of 300MHz. In addition, it is also capable of having the property IT HAS 21 ADC MODULE, 60 A/D LINES. External is the oscillator type it uses.
TC297TP128F300NBCKXUMA1 Features
292-LFBGA package
Mounting type of Surface Mount
TC297TP128F300NBCKXUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies TC297TP128F300NBCKXUMA1 Microcontroller applications.
  • Virtual reality VR robots
  • PDAs, game consoles
  • Multi-meter
  • Computers and laptops-video calling, email, blogging
  • Washing machines
  • Blenders
  • DDC control
  • Calculators
  • Scanners
  • Home appliances
Step5Bar-code shipping tag
TC297TP128F300NBCKXUMA1
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    292-LFBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AURIX™
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    292
  • ECCN Code
    3A001.A.3
  • Additional Feature
    IT HAS 21 ADC MODULE, 60 A/D LINES
  • HTS Code
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B292
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    263
  • Speed
    300MHz
  • RAM Size
    240K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.17V~1.43V 2.97V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    TriCore™
  • Peripherals
    DMA, WDT
  • Clock Frequency
    300MHz