  • XC2224L20F66VAAKXUMA1
XC2224L20F66VAAKXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
XC2224L20F66VAAKXUMA1
HK JDW NO:
376-XC2224L20F66VAAKXUMA1
Package:
48-VFQFN Exposed Pad
Description:
160KB 160K x 8 FLASH C166SV2 16/32-Bit Microcontroller XC22xxL Series SA*XC2224L 48 Pin 66MHz 3.3V 48-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 5953
Step5Bar-code shipping tag
XC2224L20F66VAAKXUMA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XC22xxL
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    66MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SA*XC2224L
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    CAN, I2C, I2S, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    160kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    33
  • RAM Size
    10K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    C166SV2
  • Peripherals
    I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16/32-Bit
  • Program Memory Size
    160KB 160K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    7mm