  • XC2220U4F40VAAKFUMA1
XC2220U4F40VAAKFUMA1
advertisement
Manufacturer No:
XC2220U4F40VAAKFUMA1
HK JDW NO:
376-XC2220U4F40VAAKFUMA1
Package:
Description:
32KB 32K x 8 FLASH C166SV2 16/32-Bit Microcontroller XC22xxU Series 48 Pin
Quantity:
In Stock : 16284
Step5Bar-code shipping tag
XC2220U4F40VAAKFUMA1
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    XC22xxU
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Power Dissipation
    600mW
  • Interface
    I2C, LIN, SPI, UART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    33
  • Speed
    40MHz
  • RAM Size
    6K x 8
  • Memory Type
    FLASH
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • Core Processor
    C166SV2
  • Peripherals
    I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16/32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Max Frequency
    40MHz