  • XA2C384-10TQG144I
XA2C384-10TQG144I
advertisement
Manufacturer No:
XA2C384-10TQG144I
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XA2C384-10TQG144I
Package:
144-LQFP
Datasheet:
XA2C384-10TQG144I
Description:
0.5mm Tin PMIC CoolRunner II Series XA2C384 144 Pin 1.8V 144-LQFP
Purchasing and Inquiry
XA2C384-10TQG144I Overview
There are 384 macro cells, which are cells in a mobile phone network that provides radio coverage served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).The item is enclosed in a 144-LQFP package.There are 118 I/Os on the board.It is programmed that device terminations will be 144 .This electrical part has a terminal position of QUADand is connected to the ground.It is powered from a supply voltage of 1.8V.It is included in Programmable Logic Devices.Package the chip by Tray.It operates with the operating temperature of -40°C~85°C TA to ensure its reliability.The chip should be mounted by Surface Mount.In FPGA terms, it is a type of CoolRunner IIseries FPGA.The chip is programmed with 144 pins.This device can also display [0].According to the XA2C384, its related parts can be found.It is possible to construct digital circuits using 9000gates, which are devices that serve as building blocks.High efficiency requires the supply voltage to be maintained at [0].This device is mounted by Surface Mount.There are 144pins on it.A voltage of 1.9V is the maximum supply voltage for this device.In order for it to operate, a supply voltage of 1.7Vis required.The maximum frequency should not exceed 125MHz.Fundamental building blocks consist of 24logic elements/cells.
XA2C384-10TQG144I Features
144-LQFP package
118 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
144 pin count
144 pins
XA2C384-10TQG144I Applications
There are a lot of Xilinx Inc. XA2C384-10TQG144I CPLDs applications.
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Timing control
  • Discrete logic functions
  • Software-driven hardware configuration
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Power up sequencing
  • State machine control
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • D/T registers and latches
Step5Bar-code shipping tag
XA2C384-10TQG144I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2001
  • Series
    CoolRunner II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XA2C384
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    1.9V
  • Min Supply Voltage
    1.7V
  • Number of I/O
    118
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    24
  • Number of Gates
    9000
  • Max Frequency
    125MHz
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    384
  • JTAG BST
  • Voltage Supply - Internal
    1.7V~1.9V
  • Delay Time tpd(1) Max
    9.2ns
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm