  • X9C104ST1
X9C104ST1
advertisement
Manufacturer No:
X9C104ST1
HK JDW NO:
668-X9C104ST1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9C104ST1
Description:
8 Terminations5V X9C104 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9C104ST1 Overview
A package containing it contains 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 100 taps.The pentometer consists of 100 positions.It is designed 8 terminations.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 100000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.You should mount in the way of Surface Mount.It is possible to supply 5V volts to the potentionmeter.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.A member of the family X9C104 pentometer belongs to.
X9C104ST1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9C104ST1 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9C104ST1 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable power supplies
  • Industrial control circuits
  • Healthcare Products
  • Voltage resistance conversion
  • Power meter
  • Audio Volume control
  • Speakers
  • Matching Linear Impedance
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
Step5Bar-code shipping tag
X9C104ST1
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9C104ST1.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    X9C104
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Length
    4.9022mm