  • X9111TV14I-2.7
X9111TV14I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9111TV14I-2.7
HK JDW NO:
668-X9111TV14I-2.7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9111TV14I-2.7
Description:
X9111 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9111TV14I-2.7 Overview
The package contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.A 1024 tap protects this pentometer from overcurrents.Mounting in Surface Mount is recommended.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.Pentometer is a member of X9111 family.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.
X9111TV14I-2.7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9111TV14I-2.7 Applications
  • Industrial control
  • Used as voltage divider
  • Programmable voltage regulator
  • Adjusting the LCD Display
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Optic fiber network
  • Automotive electronics
  • Modern office equipment
  • DC/DC conversion circuit
  • Audio level control
Step5Bar-code shipping tag
X9111TV14I-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9111
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    1024
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C