  • X9429WS16IZ-2.7
X9429WS16IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9429WS16IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9429WS16IZ-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
16 Terminations2.7V Digital PotentiometersI2C64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9429WS16IZ-2.7 Overview
Package SOIC contains it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Bulk package.There are 64 positions in pentometer.A termination of 16 is intended.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.Its total resistance will be 10000Ohm.Powered by 2.7V, it delivers its performance.10kOhm can limit the flow.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5V.As long as 85°C is set, the digital resistor will run steadily.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.The pentometer is from Digital Potentiometers family.Maximum supply voltage is 5.5V.In order to function, the supply voltage must be at least 0.Despite its 400kHz frequency, it can maintain high accuracy.
X9429WS16IZ-2.7 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9429WS16IZ-2.7 Applications
  • Programmable computer
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Adjusting the LCD Display
  • Wheatstone bridges
  • Testing equipment
  • Adjustable current control
  • Industrial control circuits
  • Automatic detection of equipment
  • Matching Linear Impedance
  • Audio level control
Step5Bar-code shipping tag
X9429WS16IZ-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V