  • X9C103SIT1
X9C103SIT1
advertisement
Manufacturer No:
X9C103SIT1
HK JDW NO:
668-X9C103SIT1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9C103SIT1
Description:
8 Terminations5V X9C103 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9C103SIT1 Overview
It is contained in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) pacakge.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer embeds 1 circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).This pentometer has 100 taps to protect against overcurrent.In total, pentometer has 100 positions.There are 8 terminations on this digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.In general, Surface Mount is recommended for mounting.potentionmeters that can supply 5V volts are available.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.Flow can be restricted using 10kOhm.The X9C103 family contains pentometer.
X9C103SIT1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9C103SIT1 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9C103SIT1 Digital Potentiometers applications.
  • Matching Linear Impedance
  • Modern office equipment
  • Power calibration
  • Adjusting the LCD Display
  • Bias adjustment circuits
  • Communication device
  • Stereo
  • Audio level control
  • Programmable power supplies
  • Programmable computer
Step5Bar-code shipping tag
X9C103SIT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    X9C103
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Length
    4.9022mm