  • X9C102PI
X9C102PI
advertisement
Manufacturer No:
X9C102PI
HK JDW NO:
668-X9C102PI
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
X9C102PI
Description:
8 Terminations5V X9C102 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9C102PI Overview
Package 8-DIP (0.300, 7.62mm) contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.To protect this pentometer from overcurrent, there are 100 taps.Positions 100 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.The following programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 1000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.The mount should be done in the direction of Through Hole.potentionmeters with 5V voltage capabilities can be used.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.1kOhm can limit the flow.The X9C102 family contains pentometer.
X9C102PI Features
Available in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9C102PI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9C102PI Digital Potentiometers applications.
  • Healthcare Products
  • Medical equipment
  • Audio Volume control
  • Refrigerator
  • Voltage resistance conversion
  • Household appliances
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Matching Linear Impedance
  • Adjust VCOM settings
  • Used as variable resistor
Step5Bar-code shipping tag
X9C102PI
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to X9C102PI.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Resistance
    1kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    X9C102
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    1000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±600ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Height Seated (Max)
    5.334mm
  • Length
    9.525mm
  • Width
    7.62mm