  • X95840UV20IZ-2.7T1
X95840UV20IZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X95840UV20IZ-2.7T1
HK JDW NO:
391-X95840UV20IZ-2.7T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
20 Terminations3.3V 20 Pin Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X95840UV20IZ-2.7T1 Overview
The file is contained in TSSOP packages.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.Cut Tape package contains the access code to secure the digital potentiometer.Positions 256 make up this pentometer.The terminations are set at 20.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.It operates on 3.3V and is powered by it.The digi devices shows pins 20.50kOhm can limit the flow.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.potentiameter with 20 pins.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Potentiometers conduct when the supply voltage is 3.3V.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.Stability is ensured by the maximum 85°C.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.Voltages up to 5.5V can be supplied to it.If the supply voltage is set to 2.7V, the electronic potentiometer can operate.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 1mA.With 400kHz, it is capable of maintaining high accuracy.
X95840UV20IZ-2.7T1 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
20 pins
Operate supply voltage at the range of 3.3V
X95840UV20IZ-2.7T1 Applications
  • Communication device
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Used as variable resistor
  • Stereo
  • Cell phone
  • Power meter
  • Brightness of monitors
  • Contrast control of monitors
  • Audio level control
Step5Bar-code shipping tag
X95840UV20IZ-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    20
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    6.5mm