  • X95820WV14IZ-2.7
X95820WV14IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X95820WV14IZ-2.7
HK JDW NO:
668-X95820WV14IZ-2.7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X95820WV14IZ-2.7
Description:
14 Terminations3.3V 14 Pin X95820 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X95820WV14IZ-2.7 Overview
The file is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.Pentometer consists of 256 positions.The terminations are 14.2 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.Its total resistance will be 10000Ohm.It operates on 3.3V and is powered by it.In the digi devices, 14 pins can be seen.The way to mount is Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.A flow limit of 10kOhm can be applied.This object belongs to the X95820 family.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.
X95820WV14IZ-2.7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X95820WV14IZ-2.7 Applications
  • Voltage resistance conversion
  • Adjust VCOM settings
  • DC/DC conversion circuit
  • Programmable voltage regulator
  • Calibration instrumentation
  • Adjusting the LCD Display
  • Medical equipment
  • Used as programmable gain amplifier
  • Stereo
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
X95820WV14IZ-2.7
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X95820
  • Pin Count
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±45ppm/°C
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm