  • X9460KV14IZ-2.7
X9460KV14IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9460KV14IZ-2.7
HK JDW NO:
668-X9460KV14IZ-2.7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9460KV14IZ-2.7
Description:
14 Terminations2.7V X9460 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C32 Positions
Purchasing and Inquiry
X9460KV14IZ-2.7 Overview
This file is contained in a package of 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).The pentometer is stored from Volatile.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.In this pentometer, there are 32 taps to prevent overcurrent.Positions 32 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 14.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 33000Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.The way to mount is Surface Mount.±2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 33kOhm.This object belongs to the X9460 family.With this digital variable resistor, you can find Mute, Selectable Address, Zero-Cross Sense.
X9460KV14IZ-2.7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9460KV14IZ-2.7 Applications
  • Bias adjustment circuits
  • Used as variable resistor
  • Calibration instrumentation
  • Adjust VCOM settings
  • Voltage control
  • Programmable computer
  • Programmable low pass filter
  • Automated caliberation
  • Audio level control
  • Adjusting the LCD Display
Step5Bar-code shipping tag
X9460KV14IZ-2.7
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Mute, Selectable Address, Zero-Cross Sense
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    33kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    X9460
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.1 kHz
  • Taper
    Logarithmic
  • Number of Taps
    32
  • Total Resistance
    33000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    100
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    -300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm