  • X9448WV24I-2.7
X9448WV24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9448WV24I-2.7
HK JDW NO:
668-X9448WV24I-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9448WV24I-2.7
Description:
24 TerminationsX9448 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9448WV24I-2.7 Overview
There is a 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package containing it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer includes 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.This termination is designed for 24.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.The way to mount is Surface Mount.There is ±2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.10kOhm can limit the flow.In the X9448 family, pentometer belongs.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.ICs with additional analog types are listed below: ANALOG CIRCUITWhen Vsup reaches 5.5V, the maximum supply voltage is reached.
X9448WV24I-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
Analog IC type: ANALOG CIRCUIT
X9448WV24I-2.7 Applications
  • Cell phone
  • Sensor auto referencing circuits
  • Speakers
  • Industrial control
  • Household appliances
  • Wheatstone bridges
  • Power supply
  • Adjustable gain amplifiers
  • Adjustable current control
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
X9448WV24I-2.7
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • Resistance
    10kOhm
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    X9448
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Analog IC - Other Type
    ANALOG CIRCUIT
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    100
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Width
    4.4mm