  • X9408YV24-2.7
X9408YV24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9408YV24-2.7
HK JDW NO:
668-X9408YV24-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9408YV24-2.7
Description:
X9408 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9408YV24-2.7 Overview
A package containing 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It can supply voltages up to ±2.7V~5.5V.There is a temperature range of 0°C~70°C for this digital potentiometer.A flow rate limit of 2.5kOhm is possible.This object belongs to the X9408 family.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.
X9408YV24-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9408YV24-2.7 Applications
  • Audio Volume control
  • Matching Linear Impedance
  • Audio level control
  • Programmable computer
  • Communication device
  • Voltage control
  • Used as voltage divider
  • Automatic gain control
  • Automatic detection of equipment
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
X9408YV24-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    24-TSSOP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9408
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C