  • X9428WS16-2.7T1
X9428WS16-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9428WS16-2.7T1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9428WS16-2.7T1
Package:
Datasheet:
Description:
2.7V 16 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9428WS16-2.7T1 Overview
The number of positions is 64.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.16 pins can be seen in The digi devices.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.There is a possibility of delivering voltage at 3/5V.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer is from Digital Potentiometers family.There is a tolerance of 20% for the maximum resistance for this digipot.Operating temperatures should remain below 70°C.It has 16 terminals.
X9428WS16-2.7T1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9428WS16-2.7T1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9428WS16-2.7T1 Digital Potentiometers applications.
  • Speakers
  • DAC
  • Used as variable resistor
  • Automotive electronics
  • Household appliances
  • Industrial control circuits
  • Automatic detection of equipment
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • DC/DC conversion circuit
  • Gas detection circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9428WS16-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    16
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm