  • X9429YV14I-2.7
X9429YV14I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9429YV14I-2.7
HK JDW NO:
391-X9429YV14I-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9429YV14I-2.7 Overview
TSSOP packages contain it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Bulk.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.A 64 position is contained in pentometer.There are 14 terminations on this digital potentiometer.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 2500Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.7V.On the digi devices, you can see the 14 pins.The flow can be limited by 2.5kOhm.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.There is a voltage delivery capability of 3/5V.Keeping the value at 85°C ensures that the digital resistor runs continuously.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThere are pentometer in the Digital Potentiometers family.The frequency 400kHz maintains high accuracy.
X9429YV14I-2.7 Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
X9429YV14I-2.7 Applications
  • Programmable low pass filter
  • Used as programmable gain amplifier
  • Programmable power supplies
  • Calibration instrumentation
  • Voltage resistance conversion
  • Testing equipment
  • Power meter
  • Adjusting the LCD Display
  • DAC
  • Matching Linear Impedance
Step5Bar-code shipping tag
X9429YV14I-2.7
    Select All
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm