  • X9252UV24I-2.7
X9252UV24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9252UV24I-2.7
HK JDW NO:
668-X9252UV24I-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9252UV24I-2.7
Description:
X9252 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C, Up/Down (U/D, CS)
Purchasing and Inquiry
X9252UV24I-2.7 Overview
The package contains 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.The pentometer is stored from Non-Volatile.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.You can limit the flow by using 50kOhm.This object belongs to the X9252 family.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.
X9252UV24I-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9252UV24I-2.7 Applications
  • Noise-free volume controller
  • Industrial control circuits
  • Refrigerator
  • Power meter
  • Sensor auto referencing circuits
  • Low power system
  • Programmable computer
  • Stereo
  • Modern office equipment
  • Joysticks
Step5Bar-code shipping tag
X9252UV24I-2.7
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V